Stany nieustalone

Życie… nie mówcie mi o życiu

Wspólny Rynek?

Posted by Tomasz Płókarz w dniu 12 Wrzesień, 2006

Hasło z Wikipedii: Reinheitsgebot.
(Podkreślenia ode mnie – Tomek)

Bawarskie Prawo Czystości – historyczna norma prawna z zakresu browarnictwa.

Bawarskie Prawo Czystości zostało ogłoszone 23 kwietnia 1516 w Ingolstadt. Autorami zarządzenia byli bawarscy książęta Wilhelm IV i jego młodszy brat Ludwig X.

Prawo dotyczyło składników, jakich wolno używać do warzenie piwa. Zgodnie z Reinheitsgebot do warzenie piwa wolno używać jedynie słodu jęczmiennego, wody źródlanej i chmielu.

Przepis w niezmienionej formie obowiązywał na terenie Bawarii i Badenii-Wirtembergii do końca XX w., ponadto w znacznej mierze na nim oparto przepisy warzelnicze w całych Niemczech i poza nimi.

W 1987 r. w ramach otwarcia europejskiego rynku piwnego Reinheitsgebot został unieważniony przez UE, jednak wiele browarów, głównie ze względów marketingowych, nadal deklaruje, że produkuje piwo zgodnie z nim.

Normalny człowiek uważa, że „w ramach otwarcia rynku” mieści się po prostu zniesienie przeszkód w handlu. Słusznie rzekł Janusz Korwin-Mikke, radykalny zwolennik wolnego handlu, indagowany o swój eurosceptycyzm:

Ależ ja jestem za wejściem do strefy wolnego handlu! Tylko że Unia Europejska nie jest taką strefą, a strefą szalejącej biurokracji, która steruje każdym hektolitrem wina i każdą toną wołowiny. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: